Faydalarıyla Önemli 5 Baharat

By on Kasım 6, 2017

Verdiği tadlarla yemeklere lezzet katan baharatların sağlık için de sayısız faydası var. Şeker ve kolesterolü düzenlemekten, metabolizmayı güçlendirmeye, kanser hücrelerinin baskılanmasından tümörün küçülmesine katkı sağlamaya kadar birçok alanda fayda sağlıyor.

İşte baharatların tadıyla birlikte sağladığı faydalar;

Tümörün küçülmesinde en önemli faktör zencefil

“Antibakteriyel, antiviral, antienflamatuvar olarak kullanılan zencefil, çaya dönüştüğünde  hamilelik döneminde ve uzun yol seyahatlerinde ortaya çıkan bulantılarda önemli rol oynuyor. Anti-tümör etkisi sayesinde tedavisi zor olan kanser türlerinde doktora danışılarak tüketilen zencefil tümörün büyümesini engelleyerek yardımcı olur. Zencefil solunum yolu hastalıklarında, öksürük, grip ve soğuk algınlığına birebirdir, aynı zamanda spor yapan kadınlarda kas ağrılarını ve adet dönemindeki ağrıları azalttığı görülmüştür. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hafıza dostu tarçın

Kolesterolü dengeleyici tarçının antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri vardır. Lösemide kanser hücrelerinin çoğalma riskini düşürür, kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olmakla birlikte zengin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır. En önemli faydalarından tarçın sakızı çiğnemek veya koklamak hafızayı güçlendirir.

Kemik erimesine karşı zerdeçal

Antienflamatuvar, antioksidan, antitümör özellikleri olan zerdeçal Alzheimer gibi hastalıklarda kullanılır. Kolon, prostat, pankreas, meme kanserlerinde tedaviye ek olarak kullanıldığı olmuştur. . Artrit, pankreatit, enflamatuvar bağırsak hastalıklarında ağrıyı azaltıcıdır.  Safra taşına karşı kalkan görevi görür.

Siyah noktalara ve sivilcelere karşı kimyon

Kan şekerini dengelemesiyle ünlü baharat olan kimyon, cildi dostudur. Siyah nokta, sivilce, yaşlılık kırışıklıklarının tedavisine yardımcıdır. Yüksek demir içeriği sebebiyle kansızlık tedavisinde oldukça etkilidir. Astımla savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağırsak tembelliği için keten tohumu

Omega 3 yağ asitleri ve diyet lifi açısından zengin olan keten tohumu sindirim sistemini ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını destekler. Kan şekeri ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcıdır. Bu özelliğiyle kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu olan keten tohumu, meme ve prostat kanseri riskini düşürür

Durma Paylaş:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir