Başa bela siyah nokta!

By on Ocak 15, 2017

Kozmetik ürünlerin deneme tahtası cildimizin belki de isyan bayrağı siyah noktalardır. Cildin yağlı da olsa, kuru da olsa, karma da olsa kaçamıyorsun, muhakkak gelip seni buluyor, öyle değil mi?
Peki ne yapmalı?
Ben sizin için birkaç yöntem buldum, bakalım bunlar neler?

1. Kil maskesi

Malzemeler ;
1 çay kaşığı mısır unu
2 çay kaşığı Kil
3 çay kaşığı Ilık su

İsteğe bağlı olarak yarım çay kaşığı krem

 

Gençlik yıllarımın en temel haftalık peelingiydi bu 3’lü. Un ve kili hafif karıştırıp suyu (ve isteğe bağlı kremi) ekliyoruz kek kıvamından daha koyu hale getirip sorunlu bölgeye uyguluyor, çok az bekliyorsunuz. Birkaç dakika bekledikten sonra hafif dairesel hareketlerle yüzünüzden maskeyi temizleyip önce ılık sonra soğuk su ile yıkıyorsunuz. Haftada bir yapmanız yeterli.

2. Buhar maskesi

Buhar elde edebileceğiniz makine ya da kaynar su,
4 tane lavanta
1 kapak gül suyu
1 adet havlu

Buhar makineniz yoksa bir litre kaynamış su içine gül suyu ve lavantaları atıp yüzünüzü buhara tutuyorsunuz, kafanıza havluyu kapatıp 15 dakika kadar bekliyorsunuz. Bu işlem sonucunda mevcut siyah noktalarınızı kolaylıkla temizleyip onlardan kurtulabilirsiniz. Lavanta ve gül suyunun zamanla etkilerini göreceksiniz.

3. Yoğurt Maskesi

4 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı limon suyu

Yoğurt ve limon soyunu karıştırıp sorunlu bölgelerinize sürüp kurumasını bekliyorsunuz. Önce ılık sonra soğuk su ile yıkayıp kuruluyorsunuz. Haftada bir yaptığınız zaman etkilerini zamanla göreceksiniz

4. Sudocrem

Birçok insan sudocremin (bebek pişik kremi) siyah noktaları azalttığını ve cildin nemlenmesinde önemli rol oynadığını iddia etmekte. Ben de onlardan biriyim! Haftada 2 kez geceleri yatmadan cildinize uyguladığınızda zamanla etkilerini göreceksiniz.

Hassas ciltliler, ilaç kullananlar ve cilt üzerinde açık yaraları olan kişilerin denememesini öneriyorum. Uygulamak istediğiniz maskeyi dermatoloğunuza danışmadan yapmamanızı tavsiye ediyorum.

Güzel, sağlıklı günler sizlerle olsun

Durma Paylaş:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir