Çay mı? Kahve mi? Hangisi Daha Faydalı?

By on Kasım 5, 2017

Çayın yanında simit, kahvenin yanına çikolata ya da kek. Hangisinin yanında ne iyi gider tartışma konusu bile sayılmasa da bazılarımız yemek sonrası mutlaka bir şeyler içme ihtiyacında bulunuruz. Peki bunlardan hangisi daha faydalı? Çay mı, kahve mi?

Kahve, çaya göre daha uyarıcıdır.

Özellikle sabahları ayılmak için en etkili içeceğin kahve olduğu şüphesiz. Bir fincanın kahvede ortalama 80mg kafein bulunmaktadır. Çayda ki uyarıcı madde miktarı ise kahveye göre yarısı kadardır. Uzmanlara göre kahve başta olmak üzere tüm içeceklerin uyarıcı etkileri tam anlamıyla yansıtmamakta. Bunun nedenini ise kişilerin psikolojik durumlarına bağlı gerçekleştiğini öne sürüyorlar. Sevdiğimiz içeceklerin tat ve kokularla, duyularımızı harekete geçirdiğini bunun da kafeinden çok daha etkili olduğunu söylüyor.

Çay ile kahve arasındaki en büyük fark gece saatlerinde içildiğinde farkediliyor.. Uzmanlara göre gece boyunca uyumayacaklar için kahve çaydan daha etkili. Ancak bu akşam yemeğini yedikten sonra gece geç saatlere kadar ayakta kalmayanlar için geçerli. Kahveyi çok içenler geceleri daha zor uyuyor. Çay içenler ise daha uzun ve rahat uyuyor.

Sağlığa ve Vücuta Etkileri

Çayın içerdiği doğal maddeler kahveye oranla diş minesine daha kolay yapışıyor. Bu da sanılanın aksine çayın dişlerinizi daha çok sararttığı anlamına geliyor. Günde birkaç fincan içmenin diyabet riskini azalttığı, kalbi koruduğu, metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Çay ve kahveyi aşırı tüketmek başta damar sertliği, mide problemleri, dolaşım ve sindirim bozukluklarına yol açabilir. Uzmanlar ıhlamur, adaçayı ve zencefil gibi doğal bitki çaylarının da büyük yararları olsa da tüm içecekleri çok abartmadan dozunda içmek gerektiği görüşünde.

Durma Paylaş:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir