Göbek Yağlarını Eritecek Besinler!

By on Ağustos 22, 2017

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıp zayıflatıyor!

Göbek ve basen kısımlarında toplanan inatçı kilolardan kurtulmak için metabolizmayı hızlandırmak gerekiyor. Aşağıda size vereceğimiz liste Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan tarafından hazırlanmış bir listedir. Bu besinleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışarak size uygun olup olmadığını (alerji yönünden) öğreniniz.

Şimdi metabolizmamızı hızlandıracak besinleri inceleyelim

Zencefil: Her yemekte kolaylıkla kullanılabilen zencefil, sadece zayıflatmaya değil metabolizma hızınızın yükselmesine de yarıyor. Detoks suyu hazırlarken tavsiye edilen besinler arasındadır.

Acı Biber: Acı biber acılığını içinde barındırdığı kapsaisin maddesi ile vücuda sıcaklık vererek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Mide hastalıkları olan kişilerin uzak durması gereken besinin bu etkisi düzenli kullanımda etki göstermektedir.

Koyu Kahve: Kahvenin uzun yıllardır vücuda sağladığı faydalar kanıtlanmıştır. Özellikle egrezsizlerden önce içilecek sade – şekersiz bir kahve metabolizmaya etki ederek yağ yakımının hızlanmasını sağlayacaktır.

Yeşil Çay: İçinde bulunan epigallokateşingallat polifenolünü maddesinin metabolizmayı hızlandırmada etkili olduğu düşünülen yeşil çay, tok tutmakla birlikte yağ yakımında da önemli rol oynuyor.

Süt: Süt ve süt ürünlerinin metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış olup, süt, peynir, yumurta ve beyaz etin de zayıflamaya yardımcı olduğu test edilmiştir. Diyet programına göre düzenli tüketilmeleri gerekmektedir.

Tarçın: Tarçın, yiyeceklerin mideye geçişinin daha yavaş olmasını sağlarken, glikoz metabolizmasını uyararak kan şekeri seviyesinin daha yavaş yükselmesine destek oluyor. Özellikle sütün üzerine ekleyeceğiniz bir tutam tarçın tokluk süresini uzatırken, metabolizmayı hızlandırıyor.

Sirke: Sirkeli yemekler vücutta karbonhidratların emilimini yavaşlatarak kan şekerinin ani dalgalanmasını engelliyor ve çok uzun süre kişinin tok kalmasını sağlıyor.

Chia Tohumu: Sabah kahvaltılarda tüketilebilecek bir yulaf türü olan chia, yüksek miktarda beta-glukan lifi ve iyi bir bitkisel protein içeriği sayesinde kahvaltıda tüketeceğiniz yulaf, aynı zamanda uzun süre tok ve zinde kalmanıza yardımcı oluyor. Kuru meyveler ile tatlandırıp süt ile tüketebilirsiniz. Pek çok kişinin ismini duymadığı chia tohumu ise, sütten daha fazla kalsiyum, somondan daha fazla omega 3, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içeren nane ailesinden bir bitkinin tohumu. Tok tutma özelliğine de sahip. Günlük beslenmenin bir parçası haline getirerek günde bir iki yemek kaşığı kullanabilirsiniz.
Sağlık Notu: Bu sitede anlatılan – tanıtılan besin ve karışımları denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Durma Paylaş:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir