Parabenden Korkmalı mıyız?

By on Mart 11, 2017

Son yılların en moda kelimelerinden birisi sanırım paraben. Paraben bu zamana kadar ürünlerde hiç yok muydu da son senelerde konuşulur oldu? Yoksa hepimiz bilinçsiz tüketici miydik? Sonradan mı bilinçlendik? Yoksa paraben yeni mi icat edildi? Aslında paraben hep vardı da biz mi moda haline getirmeyi beceremedik? Peki bu parabeni kim aforoz etti onca madde arasından? Bence bu soruların cevaplarını bulmaya gayret edelim birlikte.

Paraben Nedir?

Öncelikle en başta parabeni tanımak lazım. Nasıl ki bir insanla ilk tanışacağınız esnada adını öğrenirsiniz hatta hiç duymadığınız bir adının mânâsını merak eder ve sorarsınız bu da öyle bir şey. Çoğumuz daha parabenin ne olduğunu bilmeden onu tamamen kötü belliyoruz. Belki de ülke olarak en büyük yanılgımız bu. Bir tek görüşü doğru olarak kabullenme, hem de araştırmadan. Ben de şimdi araştırıp yazının sonunda parabenin zararlı mı değil mi olduğuna karar vereceğim. Hadi şimdi tanışalım bakalım paraben kimmiş?

 

paraben ile ilgili görsel sonucu

 

Paraben;  ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde 1924’ten beri tüm dünyada, koruyucu amaçlı ve çok düşük dozlarda yardımcı olarak yaygın bir şekilde kullanılan maddedir. Parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil, bütil paraben gibi çeşitleri vardır.

 

paraben ile ilgili görsel sonucu

 

Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler gösterdiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. İlaçta ve kozmetikte en çok kullanılan metil parabenin etkinliği, östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadardır.

 

paraben ile ilgili görsel sonucu

 

İlaçlarda ve kozmetik ürünlerde bulunan miktarıyla (östrojene uzun dönemde yüksek doza maruz kalmaya bağlı yan etkileri de dahil) östrojenik etki göstermediği kabul edilebilir.

Bu nedenle kanserojenik ve endokrin bozucu etki göstermesi beklenmemektedir. Ayrıca, parabenler ilaç veya kozmetik olarak kullanıldığında çok hızlı bir şekilde parçalanarak vücuttan idrarla atılır. Ağız yoluyla alındıklarında ise midedeki asit ortamı nedeniyle parçalanmaları yüksek olup kana geçen miktarı yok denecek kadar azdır.

 

paraben ile ilgili görsel sonucu

 

Bu maddenin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarla konu bilim dünyası tarafından yakından takip edilmektedir.

Ülkemizde ilaçlar, klinik kullanıma sunulmadan önce, içeriklerinin ve katkı maddelerinin (parabenler dahil) mevzuatımız sınırları içerisinde olması kaydıyla ruhsatlandırılmaktadır. İlaç ruhsatlandırmayla ilgili mevzuatımızdaki sınırlar da Avrupa Birliği ve ABD ile uyumludur.

Kozmetikler ise, Avrupa Birliği’yle uyumlu kozmetik mevzuatımız doğrultusunda, bildirim esasına göre piyasaya çıkmaktadır. Kozmetiklerin piyasa denetimleri özellikle içerdikleri (parabenler gibi) koruyucu maddeler açısından yapılmaktadır.

 

paraben ile ilgili görsel sonucu

 

-Ülkemizde klinik kullanıma sunulmuş ilaçlar ve kozmetikler içerisinde bulunan parabenlerin, formülasyonlardaki miktarları itibariyle insan sağlığına zararlı etkileri olması beklenmemektedir.

-Bugünkü veriler doğrultusunda parabenlerin, bilimsel olarak risk yaratmamakla beraber, çocukların korunmasına yönelik -özellikle bebeklik döneminde- kozmetik ürünlerin hekim veya eczacıya danışılarak kullanılması önerilir.

 

paraben ile ilgili görsel sonucu

 

Bu maddeler Sağlık Bakanlığınca yayınlanan açıklamalardır. Sağlık Bakanlığının onayından geçmeyen hiçbir özellikle de kozmetiği kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Evet paraben zararlı ama belirli dozun altında olan oranı idrar ile vücuttan atıldığı için belirli dozda kullanımında bir sıkıntı olmadığı söyleniliyor ama bu parabenin çok masum bir madde olduğunu göstermek için ya da tamamen zararlı olduğunu söylemek için yetersizdir. Araştırmalar her geçen gün devam etmekte.

Dikkatli ve bilinçli tüketici olmak her zaman kazanç sağlar. Kendinizi deneme tahtasına dönüştürmeden evvel araştırmadan hiçbir ürünü sepetinize atmayın.

 

Durma Paylaş:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir